Opcje przeglądania
Kategorie
Cena
  • od
    do

POZNAŃ

Książki o Poznaniu

Kategoria Poznań to książki o historii, kulturze, przyrodzie, architekturze i sztuce stolicy Wielkopolski. Historia Poznania od zarania dziejów po czasy najnowsze. Bogatą reprezentację mają wspomnienia, zarówno zwykłych, jak i sławnych Poznaniaków – Marcelego Mottego, Rogera Sławskiego, Hipolita Cegielskiego, Ignacego Mosia, Jana Konstantego Żupańskiego, Józefa Strusia.

Dzieje szkół, podstawowych, średnich i wyższych, szpitali, zakładów przemysłowych, teatrów.

Ważkim wydarzeniem w Poznaniu była PeWuKa, posiadamy wiele ciekawych opracowań, również przedwojennych. Potomkiem Powszechnej Wystawy Krajowej są Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Jednym z najważniejszych momentów w historii nie tylko Poznania, ale i całej Polski był Poznański Czerwiec 1956, książki autorstwa Zofii Trojanowiczowej i Jarosława Maciejewskiego są u nas w stałej ofercie.

Najpopularniejsze serie to: Zabytki Poznania, Kronika Poznania, Festug Posen,Kronika MIasta Poznania.

Poznańscy autorzy to: Janusz Pazder, Władysław Czarnecki, Magdalena Mrugalska=Banaszak, Piotr Skórnicki, Andrzej Kwilecki, Jakub Skutecki, Maciej Karalus, Lech Trzeciakowski, Magdalena Warkoczewska, Zygmunt Boras, Józef Ratajczak, Andrzej Zarzycki, Henryk Kondziela, Adam Wrzosek, Witold Jakóbczyk, Józef Łukaszewicz, Andrzej Kwilecki, Jan Skuratowicz, Zofia Ostrowska-Kębłowska, Witold Gałka, Zbigniew Zakrzewski, Marian Gumowski, Józef Łukaszewicz, Marcin Libicki, Paulina Wilkońska, Adam Mieczysław Skałkowski, Witold Maisel, Lech Słowiński, Jarosław Leitgeber, Nikodem Pajzderski.

Poznań to kibice

Poznaniacy to zagorzali kibice – dla nich posiadamy książki o KKS Lech Poznań, Warcie Poznań.

Dużą popularnością cieszą się opracowania gwary poznańskiej autorstwa Stanisława Strugarka, Blubry starego Marycha , czyli Juliusza Kubla, Moniki Gruchmanowej, .

Poznań to również przyroda – parki, zwierzęta, jeziora (fenomen na skalę europejską – jezioro Malta).

Mówiąc o historii Poznania nie możemy zapominać o Bambrach, których wpływ na ludzi i kulturę Wielkopolski został w ostatnich czasach dobrze opracowany.

Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszą się monografie na temat poznańskich dzielnic – Łazarza, Jeżyc, Żegrza, Rataj, Chwaliszewa, Junikowa, Zawad, Górczyna, Starego MIasta, Śródki, Ostrowa Tumskiego, a także Ratusza, Starego Rynku, ulic Głogowskiej , Głównej, Święty Marcin, Garbary, Alei Marcinkowskiego.

Swoich opracowań doczekały się również najsłynniejsze poznańskie budowle i zabytki: Ratusz, Katedra, Fara, Bazar, Collegium Minus i Maius, Zamek Cesarski, Cytadela, Pomnik Poznańskiego Czerwca.

Dużym zainteresowaniem cieszą się albumy Poznania z widokami miasta sprzed II wojny światowej, z lat 60., 70., 80., a nawet 90. XX wieku.

Zabór pruski

Poznań przez ponad sto lat był w zaborze pruskim, w związku z tym wiele publikacji to również wydania w języku niemieckim, głównie dziewiętnastowieczne i z początku dwudziestego wieku.

Niezwykle cenne i poszukiwane są wydania sprzed 1939 roku, z XIX wieku, a nawet starsze. Jedną z najpopularniejszych przedwojennych książek jest wydana w 1929 roku Księga Pamiątkowa Miasta Poznania.

Nie tylko dla turystów mamy przewodniki po Poznaniu, jego zabytkach, do najcenniejszych należą wydania przedwojenne. Antykwariat wydał reprint pierwszego przewodnika po Poznaniu - Kościński Konstanty - Przewodnik po Poznaniu i Wielkiem Księstwie Poznańskiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony